Fiber Post uygulaması

Fiber post uygulaması yada post core olarak da bilinen  uygulamadır.  Hiç diş duvarı kalmadıysa ancak kökler sağlamsa kök kanalından destek alarak uygulanan destekleyici bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi sonrası kökün içine yerleştirilen yapılar sayesinde hem kökten hem dişin üst kısmından destek alan ve dişin dayanıklılığını artıran bir yöntemdir.

Hangi Durumda Fiber post uygulanır?

Post-core, metal alaşımlardan laboratuvarda üretilebildiği gibi hazır kök vidaları ve kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak da uygulanabilir. Fiber post dental uygulaması sayesinde diş kökünün güçlendirilmesiyle birlikte madde kayıplarının da önüne geçilmektedir.

Dişlerde geri dönüşümsüz hasarın olduğu durumlar, çene kemiği ve diş eti tarafından yeterince desteklenmeyen, periodontal sorunlu dişler, dolgu ile tamiri mümkün olmayan çürük ya da madde kayıplı dişler için fiber post dental uygulanmaktadır. Fiber post nasıl yapılır, post core nedir ve nelere dikkat edilir. Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Tedavi Nasıl Yapılır?

Fiber post nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak; kök kanalından destek alınarak uygulandığını söyleyebiliriz. Fiber çubukların diş kökü kanalının içine eklenmesi dişleriyle dişleri güçlendiren post core uygulamasında dişe öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra diş hekimi tarafından kanal ve pulpa odası şekillendirilir. Diş ölçüsü alınarak metal post ve core yapılması için laboratuvara gönderilir. Post –core köke yapıştırılır ve kalan diş dokusu, üzerine kuron yerleştirilmeden önce şekillendirilir.

Fiber Post Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Fiber-post tedavisi, kanal işlemi görmüş dişlere uygulandığı için anesteziye gerek yoktur. Fiber post dental uygulamalarında herhangi bir ağrı hissedilmez. Post core tedavisi sonrası hafif şişliklerin ve ağrıların görülmesi normaldir.

Uygulama sonrasında aşırı ağrı ve şişlik sorunlarının devam etmesi halinde mutlaka diş hekiminize ulaşmanız gerekmektedir.

Fiber post uygulanmasının avantajları nelerdir?

Fiber post ya da post core uygulaması hem dişlere direnç hem de uzun ömür kazandırmaktadır. Bunun dışında post core avantajları:

  • Aşırı madde kaybı olan dişlerde kanal tedavisi yapılan diş kökü kanalını güçlendirir.
  • Fiber çubuklar hem kökünden hem de kuronundan dişin direncini arttırır.
  • Post core uygulaması diş kayıplarını engeller.
  • Enfeksiyonun kök ucundaki dokulara ulaşmasını engeller.

Kişinin yaşam kalitesini arttıran ve görünüm kaygılarını ortadan kaldırır. Fiber post uygulaması sağlıklı dişlere daha hızlı ulaşmayı sağlamaktadır.

Fiber post pahalı bir uygulama mıdır?

Tedavinin fiyatları hastanın diş ve kemik yapısındaki deformasyonun boyutuna, post core yapılacak dişlerin sayısına, kullanılacak malzemeye göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca Post core fiyatları muayene sırasında hekiminiz tarafından belirtilecektir. Fiber post fiyat ve post core uygulaması hakkında hekiminizden bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı dişler için tedavinizi uzman hekim kontrolünde gerçekleştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Fiber post nasıl uygulanır, post core nasıl yapılır ve post core fiyatları nelerdir merak ediyorsanız diş hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK