Apikal rezeksiyon, endodontik cerrahi

Kök ucu rezeksiyonu (endodontik cerrahi), kanal tedavisi ile tedavi edilmeye çalışılmış ancak çeşitli nedenlerle başarılı olunamamış vakalarda uygulanan bir yöntemdir. Kök ucunda enfeksiyonu bulunan ve kök kanalı vasıtasıyla enfekte bölgeye ulaşılması mümkün olamayan durumlarda tercih edilmektedir.

Endodontik cerrahi; kanal tedavisi sırasında hatalı bir şekilde diş köküne zarar verildiğinde, kanal içerisinde kırılmış kök kanal aletleri çıkarılamadığında, kök kanalı içerisinden dolgu malzemeleri dişin dışına taşırıldığında dişin çekiminin önüne geçmek için iyi bir seçenek olabilmektedir.

Dişin kökü hizasından dişeti cerrahi olarak açılıp iltihaplı bölgeye ulaşılarak kök ve çevresi uygun aletlerle temizlenir, diş kökünün bir kısmının da düzeltilmesinin ardından tekrar dişeti kapatılarak tedavi sonlandırılır.

İlk olarak 6.ayda olmak üzere sonraki zaman dilimlerinde yılda bir kez radyolojik değenlendirme yapılmalıdır.

Doğru endikasyonlarla, doğru ekipmanlar ve malzemelerle yapılan başarılı endodontik cerrahiler ile uzun yıllar sorunsuz olarak dişler ağızda kalabilmektedir.  

Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK