kanal röntgen

Röntgen kanal tedavisinde gerekli midir?

ntgen kanal tedavisinin olmazsa olmazı mıdır? Evet, başarılı bir kanal tedavisi yapılabilmesi veya daha önceden yapılmış kanal tedavilerinin başarılarının değerlendirilebilmesi için röntgen alınması gereklidir. Kanal tedavisinde teşhis, tedavinin planlanması ve sonuçlarının kontrolü açısından röntgen en önemli yardımcıdır. Başarının değerlendirilmesinde radyolojik muayene klinik muayeneye göre daha çok önem taşımaktadır. Klinik olarak çok iyi durumda görünen fakat röntgen filminde kök ucunda anormallik gösteren dişlerin neredeyse tamamı histolojik olarak kök ucunda hastalık belirtileri göstermektedir.

Teknolojinin büyük bir hızla ilerlemesinden diş hekimliği de oldukça fazla alanda faydalanmaktadır. Diş hekimliğinde kullanılan radyoloji cihazlarının teknolojisine göre hastaların aldıkları x ışını dozu da giderek azalmaktadır. Dijital görüntüleme sistemleri sayesinde görüntü anında ekrana düştüğü için tedaviler daha kısa sürelerde bitirilebilmektedir. Kök boyunu hesaplayabilmek için klasik yöntem olan röntgen çekerek kanal boyu ölçme işlemi de artık kök ucu bulucu cihazlarla (apex locator) yapıldığı için daha az röntgen çekerek tedaviler tamamlanabilmektedir.

Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK