Hamilelikte kanal tedavisi

Hamilelik döneminde diş tedavilerinin yapılamayacağı ( Hamilelikte  kanal tedavisi ) yönündeki yaygın ve yersiz kanılar anne adaylarının gözünü korkutmaktadır. Değişen hormonların ve alışkanlıkların etkisiyle ağız ve diş sağlığı bozulabilir. Ancak genel kanının aksine, hamilelik döneminde neredeyse her türlü tedavi mümkündür. Özellikle koruyucu diş hekimliği hamilelik sürecinin konforu açısından oldukça önemlidir. Zamanında uygulanmayan tedaviler annenin ve bebeğin sağlığı için daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır.  Ağız ve diş hastalıklarından kaynaklanan şikayetler, anne adayı için bu süreci çekilmez hale getirebilmektedir.

Gebelikte Kanal Tedavisi

Hamilelikte  kanal tedavisi ,  anne  adaylarının gebelikte kanal tedavisi yaptırma konusunda en çok endişe duyduğu şey ise röntgendir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji, röntgen çekilmeden kanal tedavi yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Apex locator adı verilen kök ucu bulucu cihaz ile röntgen çekmeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Eğer tanı için röntgen çekilmesi gerekiyorsa, mutlaka kadın doğum uzmanından onay alınmalıdır.  Her ne kadar modern diş röntgenlerinde düşük doz radyasyon kullanılsa ve tek doz düşük radyasyonun fetüs üzerinde ciddi bir anomaliye sebep olmayacağı bilinse de acil olmayan tedavilerin ikinci döneme veya doğum sonrasına ertelenmesi gerekir. Yine de hekiminiz röntgen kullanmak durumunda kalırsa önlem almak gerekir. Kurşun önlük ve tiroid koruyucu ile sizin ve bebeğinizin ışından korunduğuna emin olacaktır.

Kanal tedavisi gibi acil tedaviler için en uygun zaman hamileliğin ikinci dönemidir. Zira bu dönemde bebeğin organ gelişimi neredeyse tamamlanmış olur. Özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında olanlar veya erken doğum riski bulunan gebelerin, tedavi için kendilerini takip eden kadın doğum uzmanlarına da danışması gerekmektedir. Bununla birlikte aciliyeti olmayan her türlü diş tedavisinin doğum sonrasına planlanması önerilir.

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Hamilelik sürecinde anne adayına kanal tedavisi de uygulanabilmektedir. Gelişmiş teknoloji, cihazlar sayesinde röntgen çekilmeden uygulama yapmak mümkündür. Annenin konforu açısından acil değilse doğum sonrasına ertelenmektedir. Anne adayları diş apsesinden kaynaklanan bir enfeksiyonun bebeğe çok daha fazla zarar vereceğini unutmamalıdır. Ayrıca antibiyotik kullanımı gerektiren durumlarda da kadın doğum doktorunun onayı dahilinde  kullanılabilmektedir.

Hamilelikte Kanal Tedavisinde Röntgen Kullanımı

Röntgen diş hekimlerinin en büyük yardımcılarındandır. Dişin kök yapısı, komşu dişler, kök çevresinde enfeksiyon varlığı, çürük tespiti v.s. bir çok durumda röntgene başvurmak gerekir.

Kanal tedavisi ve bazı dişlerin çekimi işlemleri röntgen olmadan yapılamaz. Bu gibi işlerde acil müdahale uygulanıp, tedavinin devamı gebelik sonrasına bırakılabilir.

Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK