Kanal tedavisi yapılan dişin

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Kanal tedavili dişin ömrü, herhangi bir sorunu olmayan diğer dişlere göre kıyaslandığında herkesin aklında bir soru işareti oluşmaktadır. Ancak dişlerin ağızdaki mevcudiyetlerinin tek kriteri kanal tedavisi yapılıp yapılmadığı değildir. Dişlerimiz çene kemiği içerisinde kendi kökünü çevreleyen periodonsiyum denilen özel bir yapı ile desteklenmektedir. Zamanla yetersiz ağız bakımı, diş sıkma alışkanlığı, stres, yoğun alkol kullanımı, sigara tüketimi gibi faktörlerle bu yapının bozulması sonucu diş kayıpları sıklıkla meydana gelmektedir.

Kanal tedavisi yapılan dişin
Kanal tedavisi yapılan dişin

Kanal tedavili, dolgulu, üzeri kaplanmış veya hiçbir tedavi görmemiş dişleriniz aynı etkenlere maruz kaldığında tabiki en riskli grupta kanal tedavili dişler bulunacaktır. Kanal tedavili dişler ile herhangi bir tedavi almamış dişleri kuru bir ağaç ile yaş bir ağaç gibi düşünebiliriz. Üzerlerine gelen kuvvetler karşısında kanal tedavili dişler diğer dişlere göre daha kırılgandırlar. Bu nedenle kanal tedavisi görmüş dişlerin tedavi sonrası üst yapıları değerlendirilirken karşılaması muhtemel kuvvetler çok detaylı değerlendirilmelidir.

Genellikle kanal tedavili küçük azı dişlerinin kırıklarıyla çok sık karşılaşılmaktadır. Tedavi sonrası zirkonyum veya metal destekli porselen kuronlarla kaplanmaları kanal tedavili dişlerin ömürlerini oldukça uzatmaktadır. Nasıl ki vücudumuzun diğer organlarında veya uzuvlarında yapılan hiçbir tedavinin bir sonraki gün tekrar bize sorun çıkarmayacağının garantisi verilemezse, kanal tedavili bir dişin de size günün birinde sorun çıkarmayacağının garantisi verilememektedir. Kanal tedavisi için doğru yaklaşım dişhekimliğinin diğer branşlarında da olduğu gibi, konusunda uzman, kendisini geliştirmiş, doğru ekipman ve teknolojiye sahip doktorlardan hizmet almaktır. En önemlisi alanında uzman olan bir diş hekiminden,size uzun yıllar hizmet edecek en iyi tedaviyi alabilmektir.

Kanal tedavisi yapılmış dişler, uzun yıllar ağızda kalabilmekte ve çiğneme fonksiyonununa devam edebilmektedir. Kuralına uygun şekilde yapılan kanal tedavili bir diş, düzenli fırçalama, doğru bakım ve rutin kontrollerle uzunca süreler kullanılabilir.

Kanal tedavisi yapılmış dişin uzun ömürlü olmasını etkileyen unsurlar:

  • Kanal tedavisi bu konuda uzman olan diş doktoru veya kendisini bu konuda geliştirmiş bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.
  • Kanal tedavisi tamamlanmış olan dişin üzeri herhangi bir sızıntı olmayacak şekilde dolgu ile kapatılmalıdır,
  • Hekiminiz tarafından gerekli görülürse mutlaka zirkonyum veya metal destekli bir porselen kuron ile kaplanmalıdır.
  • Mümkün olduğunca diş sıkma alışkanlığından kurtulmak gerekmektedir. Gece plağı olarak bilinen plaklar veya masseter botoks uygulamaları ile diş sıkmanın dişler üzerindeki olumsuz etkisi azaltılmalıdır.
Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK