Kanal tedavisi yapılan dişin

Kanal tedavisinden sonra hafif diş ağrılarınız  olması normal bir durumdur. Tedavinin beklenen bir sürecidir. Tedavinin hedefi ağızda ağrıya neden olan durumun ortadan kaldırılmasıdır. Bununla beraber dişteki sinir yapısının ortadan kaldırılmasını takiben diş etrafındaki çevre dokularda iyileşme süreci nedeniyle hafiften orta şiddetliye kadar ağrılar yaşanabilmektedir. Genellikle ilgili dişte dokunma hassasiyeti şeklinde yaşanabilmekte ve ortalama 1hafta içerisinde azalarak kaybolmaktadır. Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı zamanla azalacak ve kaybolacaktır. Bu süreden uzun süre devam eden ağrılar için tekrar diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Kanal tedavisi sonrası diş hekimin talimatlarını yerine getirseniz bile, kök kanal tedavisinin ardından yine de şiddetli ağrı yaşıyorsanız bir endodontist ile temasa geçmelisiniz. Bu ağrı, kanal tedavisi sonrası  genellikle yanlış yapılan tedavi sonrası oluşabilir. Kanal tedavisinden sonra aşırı ağrı yaşarsanız, ağrıyı dindirmek adına neler yapılabileceğini öğrenmek için diş hekiminiz veya bir endodontist ile görüşmeniz gerekmektedir. Hasta ağız bakımına gerekli önemi göstermez ve periyodik kontrolleri için endodontisti ile temasta kalmazsa kanal tedavisi sonrası ağrı tekrarlayabilir ve dişler bu tedaviyi bir daha kabul etmeyebilir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi uygulamasından sonra meydana gelecek ağrı kişiden kişiye ve dişin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bazı hastalarımızda hiç ağrı olmazken bazılarında ise şiddetli ağrılar görmek mümkündür. Bu nedenle kanal tedavisi sonrasında doktorunuzun sizin için belirlemiş olduğu ilaçları kullanın. Eğer kanal tedavisi sonrasında ağrınız 2 veya 3 gün içinde geçmiyor ise  doktorunuza başvurmanız gerekir. Kanal tedavisi sonrasında ağrılar genelde ertesi güne geçmektedir. Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrı yaygın olmamakla birlikte, tedavi edilen bölgede biraz ağrı hissetmeniz normaldir. İyileşme süresince diş çevresindeki bölgenin ağrılı ve hassas olması olasıdır. 

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Kesici İle Ağrı Geçmiyor  İse Ne Yapılmalıdır?

Ağrı kesici ile geçmeyen kanal tedavisi ağrısı olması durumunda; diş hekimimiz ile iletişime geçilmeli ve belirtileri takip etmeleri gerekmektedir. Bu dönemde kanal tedavisi uygulanmış olan dişin üzerine kuvvet uygulanmaması gerekmektedir. Kanal tedavisi tamamlanan dişlerin dayanıklılıkları bazen zayıf olmaktadır. Ayrıca onları korumak adına üzerine kron (zirkonyum veya metal destekli) vb. protetik uygulamalar gerekebilmektedir. Hastaların tedaviyi yarım bırakmamaları ve ekstra ağrı hissetmeleri durumunda; diş hekimlerimize başvurmaları gerekmektedir. Tedavinin başarıya ulaşması için kanal tedavisi aracılığı ile dişteki enfeksiyon iyileştirilmektedir. Kanal tedavisi uygulayarak ağızda tutabildiğimiz dişlerle binlerce hastamız uzun yılllar kendi dişlerinin konforu ile yaşamlarını sürdürmektedir

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Normal Mi?

Eğer hissettiğiniz ağrı normal yaşantınızı sürdüremeyeceğiniz kadar şiddetliyse, kesinlikle diş hekiminize başvurmalısınız. Bazen, kanal tedavisinin ardından komplikasyonlar gelişebilir. Aşırı ağrı hissetmenizin nedeni, tedavinin tam olarak bakterilerin veya enfeksiyonun kaynağını giderememiş olması olabilir. Bu probleme dolguyla ilgili bir sorun veya dişte oluşan ufak bir çatlak neden olabilir. Kanal tedavisinden sonra birkaç gün boyunca şiddetli ağrı hissederseniz diş hekiminize başvurun. Ağrı geçmiş olsa dahi diş hekiminiz dişinizi kontrol etmeli. En iyi şekilde kanal tedavi olunduğundan emin olunmalıdır. Dişinizden vazgeçmeden önce bir ENDODONTİST ile görüşmeniz son derece yararlı olabilir, uzun yıllar dişinizle birlikte mutlu olabilirsiniz.

Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK