Dolgu mu kanal tedavisi mi

Dolgu ile Kanal Tedavisi Arasındaki Fark Nedir?

Tedavi edilmemiş çürükler nedeniyle dişin iç dokusunun hasar görmesi ve/veya iltihaplanması durumunda, bu dokunun uzaklaştırılıp, kök kanalının şekillendirilmesi, temizlenmesi ve ardından kanalın dolgu maddeleriyle doldurulması işlemine kanal tedavisi adı verilmektedir. Kanal tedavisi dişlerde oluşan aşırı çürük veya apse gibi problemleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Kanal tedavisi sırasında dişte oluşan çürük ve apseler tamamen temizlenmektedir. Diş çürüğü ve dişinde apse problemi yaşayan kişilerin tedavilerini geciktirmemeleri oldukça önemlidir. Bunun nedeni dişte oluşan apsenin çene kemiğine ulaşması durumunda ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Kanal tedavisi sırasında dişin içinde kalan çürükler ve apse tamamen temizlenir ve diş içerisinde bir boşluk  oluşturulur. Temizlik sonrasında kalan boş kısma uygulanan tedaviye ise dolgu tedavisi denmektedir.

Kanal tedavisi sonrası  Diş Dolgusu

Dolgu tedavisi, dişlerde kanal tedavisi yapıldıktan sonra kalan boşluğun doldurulması işlemidir. Diş çürükleri tedavi edilmediği zaman daha büyük problemlere yol açabilir. Bu nedenle diş çürüğü olan hastaların diş hekimlerine başvurmaları oldukça önemlidir. Ayrıca diş çürüğü ve apse sorunu yaşayan kişiler tedavilerini geciktirdikleri takdirde diş kaybı yaşayabilirler.Çürüğün dişte deforme ettiği alan dişin sinirine ulaşmışsa kanal tedavisi yöntemi ile temizlenir ve sonrası oluşan boşlukta dolgu uygulaması ile diş eski haline getirilir. Ayrıca dolgu ve kanal tedavisinde kullanılan malzemeler oldukça farklıdır. Dolgu tedavisinde hastaların diş yapısına ve çürüğün büyüklüğüne göre uygulanan dolgu malzemesi farklıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Kaplama Neden Yapılır?

Kanal tedavisinden sonra yapılan diş kaplamalarının, dişlerin hayatta kalma şansını yüksek oranda arttırdığını gösteren çok sayıda çalışma vardır. Kaplama yapılan dişlerin sağ kalım oranının oldukça yüksek olduğu gösterilmiştir. Kanal tedavisi sonrası kaplama yapılmasının bazı önemli nedenleri şunlardır: 

  • Kırılgan Dişleri Onarır. Enfeksiyonlu diş kanal tedavisinden sonra çok daha kırılgan bir hale gelebilir. Dayanıklı olan kaplamalar, bu sorunu ortadan kaldırır ve olası bir hasarı önleyerek dişlerin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
  • Dişlerin Doğal Renk Görünümü.  Kaplamalar  dişler üzerinde daha beyaz ve doğal bir görünüm sağlar. Bazı dişler, kanal tedavisinden sonra renk değişikliği gösterebilmektedirler. 
  • Enfeksiyonları Önler: Diş yüzeyindeki geniş dolgu veya restorasyonlar zamanla deforme olabilmekte sızıntıya engel olamamaktadırlar. Kaliteli malzeme ve doğru planlamayla yapılmış kuronlar çok uzun sürelerle dişlerinizi koruyabilmektedirler.
Kanal Tedavi Ankara

Ankara kanal tedavi uzmanı olarak sizlere en iyi diş sağlık hizmeti vermek için Eot Klinik Ankara bünyesinde hizmet vermekteyim.

Kanal Tedavi Uzmanı Sinan AKÇİÇEK